Jaką wybrać elektryczną obrożę treningową

Wysłany dnia: gru 1, 2016

Kategorie: Artykuły

Jeśli twój pies nie słucha i zdecydowałeś na elektryczną obrożę, jako skuteczną pomoc w treningu, należy się zorientować w lawinie produktów dostępnych na rynku. Dzisiaj się rozejrzymy, na co zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniej obroży.

Po pierwsze należy się zastanowić nad wielkością i wiekiem Twojego psa. Elektryczne obroże treningowe możesz stosować już od 6 miesiąca życia psa. Dla psów od 10 do 50 kg będzie odpowiednia większość oferowanych produktów. U psów bardzo małych ras, lub naodwrót psów olbrzymich ras (czy psów wrażliwych na ból), należy być ostrożnym przy wyborze i przedyskutować zakup z wykwalifikowanym sprzedawcą. Bardzo małemu psu, wyładowanie mogło by wyrządzić krzywdę, zaś u dużego psa naodwrót, mogło by być prawie niewyczuwalne.

Ważnym wyznacznikiem zakupu jest zasięg, którym chcesz kontrolować psa za pomocą obroży. Najczęsciej waha między 200 a 1000 metrów. Dla psów pracujących typu myśliwskie rasy należy wybrać raczej obrożę z dalszym zasięgiem (np. Bentech D776). Również dla psów, które poruszają się po terenie bogato ukształtowanym. Ważne jest, aby wziąść pod uwagę, że zasięg sygnału podany przez producenta, przedstawia zawsze idealne warunki – na otwartej przestrzeni w piękną pogodę.

Podczas zakupu obroży miej zawsze na uwadze, aby można było korygować wysyłany impuls w określonej rozpiętości siły wyładowania według wielkości psa. Do następnych ważnych funkcji obroży uwzględnij ostrzeżenie dźwiękowe i wibracje. Dzisiaj większość elektrycznych obroż stosuje 3 poziomy ostrzegania: pierwszy sygnał dźwiękowy, potem wibracje i dopiero w ostatniej kolejności impuls eletrostatyczny, który zawsze musi być dostosowany do wielkości, wieku i stanu zdrowia psa. Pies jest inteligentną i pojętną istotą, która bardzo wcześnie rozumie czasowe następstwo danych ostrzeżeń. Podczas Twojego treningu będziesz potem korzystać jedynie z dwóch pierwszych sygnałów.

Kolejnymi parametrami przy wyborze jest wodoszczelność odbiornika i możliwość ładowania urządzenia. Obroże na naszej stronie podzieliliśmy na kategorie i dla właściwego wyboru według Twoich potrzeb możesz wykorzystać Przewodnik wyboru obroży. Przewodnik znajdziesz po lewej stronie na naszym portalu.