W jaki sposób oduczyć ciągnięcia psa na smyczy

Wysłany dnia: mar 6, 2019

Kategorie: Artykuły

Większość z nas tego doświadczył, że nie może się doczekać wspólnego spaceru, a Twój włochaty towarzysz jest jak zerwany z łańcucha. Chodzenie na smyczy jest dla niego nie do pokonania, a on nadal ciągnie i ciągnie. Czy czujesz, że próbowałeś wszystkiego i nic nie pomogło? Wiedz, że nawet w tym przypadku obowiązuje zasada, że cierpliwość - to połowa sukcesu.

Komunikacja jest podstawą

Pies ma w swej istocie kilka prostych potrzeb. Oprócz, jedzenia i snu, jest też ruch i spędzony czas z innymi psami. Trzy z pięciu wymienionych potrzeb wykonujemy podczas zwykłych spacerów. Problem pojawia się, gdy jako właściciele spodziewamy się pójść na spacer z posłusznym i cichym psem, podczas gdy psu otwiera się "cały wszechświat" pełen atrakcji. Tutaj trzeba powąchać lampę, witać wszystkich, z kim się spotyka i wszystko w znacznie szybszym tempie, niż jesteśmy przygotowani. Biegniesz za psem a on nie widzi, nie słyszy i ucieka dalej. Rozwiązanie jest proste - właściwa komunikacja.

Jak zakończyć spacery, które cię męczą

Jeśli twój pies ciągnie za smycz, a ty w złości też zaczniesz ciągnąć smycz lub krzyczysz na niego, wiedz że on nie rozumie, co od niego chcesz. Pomyśl o jednym poleceniu, którego zawsze będziesz używał, gdy chcesz, aby pies przestał ciągnąć. Zawołaj go po imieniu żeby przyciągać jego uwagę i użyj wybranego polecenia (np. "pomału", "nie"). Jeśli pies nie reaguje w ogóle, zatrzymaj się lub zacznij cofać do tyłu. Gdy pies zwolni, pochwal go i w nagrodę daj mu smakołyk. Bądź uważny i korzystaj z każdego czasu, gdy Twój pies nie ciągnie, użyj wybranego polecenia, aby połączyć je z pożądanym zachowaniem i wiele chwalić oraz nagradzać. Powtórz tę procedurę, dopóki Twoje spacery nie będą spokojne a bez biegania za psem. Nigdy nie ustępuj. Jak tylko pozwolisz swojemu psu ciągnąć, będzie myślał że to jedyny sposób, aby dostać się tam, gdzie chce. Pokaż mu, że jest inaczej.

Jak sobie pomóc

Jeśli jesteś niecierpliwy, lub jesteś przekonany, że powyższa procedura nie jest w twojej mocy do wykonania, pomocne mogą być następujące produkty przy ciągnięciu.

Obroża przeciwko ciągnięciu - niezawodna kontrola z szybkim efektem. Załóż psu obrożę i między obrożą a smyczą przymocuj urządzenie, które w przypadku nadmiernego pociągnięcia wysyła wibracje lub impuls (w zależności od ustawień). Psu jest nieprzyjemnie i wkrótce zrozumie, jak się zachować, aby nie musiał czuć nieprzyjemne impulsy.

PET899

Kaganiec HALTI - pomoc edukacyjna, która otacza kaganiec i szyję psa. Smycz jest do niej przymocowana tak, że głowa psa obraca się do właściciela, jednocześnie pociągając za kaganiec, powodując podrzędny odruch. Powinien wykonać polecenie i zwolnić tempo chodzenia.

Nie zalecamy stosowania obroży kolczatki, które nie dają efektu i są bardzo niewygodne dla psa. Dla nieposłusznych psów nie są odpowiednie flexi smycze. Chociaż pies jest na dłuższej smyczy, ale jest mniej kontrolowany, wciąż się porusza do przodu ale i flexi smycz ma swój koniec. Schowaj tą smycz do chwili kiedy Twój pies będzie umiał dobrze chodzić na smyczy. Wtedy będziecie zadowoleni oboje ze spacerów.

Rada na koniec

Zapomnij o powiedzeniu, że stary pies nie nauczy się nowych rzeczy. Z reguły każdy pies jest wstanie się czegoś nauczyć, nawet bardzo starym wieku, tylko po prostu potrzebuje więcej cierpliwości.