Jak działa elektryczny pastuch dla psów?

Wysłany dnia: sty 23, 2017

Kategorie: Artykuły

Elektryczny pastuch jest doskonałym rozwiązaniem dla wszystkich właścicieli nie tylko psów, ale i ogrodów, z których ich kochane pupile mają tendencję uciekania, albo niszczenia ozdobnych kwietników.

Tylko nie myl nazwy i nie wyobrażaj sobie pod ogrodzeniem dla psów drut, którym się odgradza stado owiec czy inne zwierzęta gospodarcze, i który przy powierzchownym dotyku rozprowadza wyładowanie. Elektryczny pastuch dla psów składa się z obroży oraz elektrycznego ogrodzenia (generator sygnałowy + cewka). Obroża działa tutaj jako odbiornik, generator sygnałowy ulokowany w bezpiecznym miejscu jako stacja nadawcza i cewka jako antena. Cewkę można osadzić w gruncie, powiesić na ogrodzeniu czy po prostu położyć na trawniku. Na ogrodzenie mówi się również "niewidoczne ogrodzenia", jeżeli go płytko zakopiesz, nie zaburzy obecnego widoku na krajobraz.

Cewką łatwo ograniczysz strefę, w której Twój pupil może się poruszać. Oba końce cewki muszą być podłączone do generatora, aby tworzyły pętle. Jeżeli pies się zbiliży do granicy wyznaczonej strefy, najpierw zostanie ostrzeżony sygnałem dźwiękowym. Jeżeli przekroczy granicę, dostanie wyładowanie elektrostatyczne, które go nie skrzywdzi, ale ostrzeże go, że zachowuje się w niewłaściwy sposób. Dla lepszej orientacji możesz w ogrodzie umieścić sygnalizacyjne oznaczenia/chorągiewki pobliżu cewki, to pomoże psu w rozeznaniu, gdzie wolno a gdzie już nie. Maksymalna długość instalacji cewki jest zgodnie z wybranym modelem do 2200 metrów. Jeżeli trzeba ograniczyć posesję i jeszcze np. wewnątrz kwietnik, należy końce przewodnika skręcić, aby obszar między płotem a kwietnikiem, pozostawić nieczynny, obroża wówczas nie zadziała.


pastuch elektryczny

Sygnał ostrzegawczy można regulować w bardzo szerokim zakresie przybliżając się do granicy dozwolonej strefy (zazwyczaj od 40 cm do 6 metrów). Tak samo można ustawić ostrzegawcze upomnienie (od 30 cm do 1,5 metrów) oraz jego intensywność (do 8 poziomów zgodnie z wielkością i wrażliwością psa). Jak tylko pies zrozumie zależność, będzie mu wystarczyć jedynie sygnał dźwiękowy, aby opuścił niedogodną strefę.

Elektrycznych ogrodzeń istnieje dzisiaj ogromna liczba. Podczas zakupu należy przemyśleć, czy wystarczy ogrodzenie z wodoodpornym odbiornikiem (np. BENTECH 023), czy będziesz potrzebować wodoszczelnego urządzenia (np. BENTECH KD660). Tańsze urządzenia są wodoodporne wobec błota i deszczu, zaś za produkty w pełni wodoszczelne będziesz musiał dopłacić.
Tak samo można dokupić odbiornik, który jest zasilany baterią, lub taki, ktróry możesz ładować, różnica jest przede wszystkim w cenie. Możesz kupić ogrodzenie z regulowanym impulsem, np. elektryczny pastuch BENTECH 026 , który ma 5 trybów pracy odbiornika - można regulować poziom impulsu lub go całkowicie wyłączyć.
Przy zakupie dodatkowych obroży możesz do elektrycznego pastucha dopiąć dowolną ilość psów. Niektóre urządzenia są odpowiednie nawet dla bardzo małych psów i kotów (np. Canifugue SMALL). Dla właścicieli mieszkań przeznaczony jest pastuch, który jest bezprzewodowy. Za pośrednictwem wyznaczonych granic wolnego poruszania się, przy pomocy dwóch stref jest odpowiedni do każdego gospodarstwa domowego. W mieszkaniu łatwo umieścić stację nadawczą tam, gdzie nie chcesz, aby Twój pies chodził (np. pastuch do mieszkania JF03).