Instalacja elektrycznego pastucha

Wysłany dnia: sty 9, 2019

Kategorie: Artykuły

W jednym z ostatnich artykułach przedstawiliśmy elektroniczne ogrodzenie, do czego służy i jak je rozróżniamy. W dzisiejszym artykule skupimy się na sposobie ich instalacji.

Dobre przygotowanie = podstawa sukcesuelektryczny pastuch

Większość elektrycznych pastuchów powinna zawierać następujące elementy: obroża, urządzenie sterujące, ładowarkę, bateria, kabel antenowy, ładowarka do odbiornika, elektrody, diody do testu impulsów elektrycznych, instrukcje instalacji. Niektóre elektryczne pastuchy są wyposażone w wodoszczelną pokrywkę na elektrody i chorągiewki wskazujące miejsca, niedozwolone dla psa.

Przed instalacją poświęć trochę czasu na przygotowanie miejsca, w którym pies będzie mógł się poruszać. Narysuj plan i podziel przestrzeń na strefy dostępne i zakazane dla psa. Narysuj wszystko co się znajduje na posesji, dom, oczko wodne, rośliny ogrodowe , basen itp. Zrób przegląd instalacji, które mogą znajdować się w Twoim ogrodzie. Następnie dodaj szkic lokalizacji przewodu od nadajnika do odbiornika. Aby sterownik działał, musi tworzyć nieprzerwaną pętlę. Jeśli masz gotowy schemat, instalacje można rozpocząć!

Instalujemy

Najpierw umieść nadajnik w dobrze zakrytym miejscu w pobliżu gniazda sieciowego 230 V, w odległości co najmniej jednego metra od jakichkolwiek metalowych urządzeń. Nadajniki nie są wodoodporne, więc należy dobrze ukryć przed deszczem. Oszacuj długość kabla i rozpocznij układanie, aby utworzyć nieprzerwaną pętlę. Kabel może po prostu leżeć na ziemi, może być schowany płytko do ziemi ("niewidzialny płot") lub umieszczony na istniejącym ogrodzeniu lub ścianie (do 30 cm nad ziemią). Nigdy nie naciągaj kabla, ponieważ może on ulec uszkodzeniu w wyniku zmian temperatury.

Jeśli chcesz, aby pies przechodził przez jedną ze stref, zakręć kabel pomiędzy początkiem i końcem strefy. Skręcenie drutów wokół siebie powoduje zakłócenia transmitowanych fal. Następnie podłącz kabel do nadajnika, włącz źródło zasilania i podłącz kabel zasilający do gniazda zasilania nadajnika. Jeśli światła w urządzeniu są zielone, oznacza to, że dobrze się spisałeś i wszystko działa. Jeśli zaświeci się czerwona dioda LED, obwód jest przerwany. Ponownie sprawdź prawidłowe okablowanie i wypróbuj.

Ustawianie strefy ostrzeżenia / korekty

W zależności od możliwości twojego wykresu, musisz ustawić szerokość strefy ostrzegania i korekty za pomocą stacji nadawczej. Strefa alarmowa opiera się na sygnale dźwiękowym, który brzmi jak ostrzeżenie, gdy pies zbliża się do zakazanej części działki. Strefa ta może być regulowana w zakresie od 0,40 m do 5 m. W strefie korekcji pies odczuje impuls, aby ostrzec go o niepożądanym zachowaniu. Strefę można regulować w zakresie od 0,30 m do 1,5 m. Szerokość obu stref można regulować za pomocą pokrętła na panelu nadajnika. Przed pierwszym użyciem urządzenia należy najpierw wypróbować system samodzielnie. Używając dostarczonych diod i obroży przyłóż adapter z diodą do elektrod odbiornika. Trzymaj kołnierz na wysokości szyi psa i powoli przesuń go do przewodu ograniczającego. Słuchaj, aż usłyszysz dźwięk ostrzegawczy i sprawdź kontrolkę diody. Przejdź przez całą strefę ostrzeżenia z obrożą w dłoni, aby natychmiast uchwycić niepokojące efekty.

Jeśli w pudełku znajdują się flagi wyznaczające obszary, w których pies nie może się poruszać, nie wahaj ich użyć. Są bardzo dobre dla początkowej orientacji psa żeby wiedział, gdzie nie może się poruszać. Jak już pies się zapozna z zakazanym terenem flagi można usunąć.

Działające urządzenie - obroża - pies

Jeśli udało Ci się stworzyć działający obwód na działce, tak już tylko wystarczy założyć psu obroże . Działa jako odbiornik sygnału elektronicznego. Najpierw musisz przyzwyczaić psa na obroże, a następnie włącz urządzenie. Upewnij się, że obroża jest wyposażony w funkcjonalne baterie (zapala się zielona dioda), a elektrody dotykają skóry szyi psa. Przed pierwszym wejściem na posesję psa upewnij się, że na obroży jest ustawiony właściwy poziom intensywności impulsu korekcyjnego. Niektóre obroże mają osiem stopni zakazanej strefy w zależności od wielkości i wrażliwości konkretnego psa. Nigdy nie zostawiaj psa w obroży dłużej niż 12 godzin, zawsze ściągnij obroże aż przyjedzie do domu. Nie używaj urządzenia, jeśli pies jest chory lub w inny sposób osłabiony. Jeśli pies po ostrzeżeniu impulsem opuści zakazaną strefę, pochwal go. Później powinien wystarczyć sygnał ostrzegawczy, a pies całkowicie przestaje chodzić, do strefy w której dostęp jest zabroniony.

Obroza

Ryc. Przykład odpowiednio dopasowanej obroży

Nie zapomnij!

Przed zainstalowaniem elektronicznego ogrodzenia dla psów zawsze czytaj instrukcje obsługi dołączoną do opakowania. Opisana powyżej procedura instalacji może się nieznacznie różnić w zależności od produktu.