Rozmowa z weterynarz: elektryczne obroże

Wysłany dnia: sty 9, 2017

Kategorie: Artykuły

"Jeśli pies bezustannie ucieka, rozejrzałabym się za elektryczną obrożą. "

mówi w rozmowie dr n. wet.. Marta Koudelková, weterynarz praskiej kliniki HomeVET na Novovysočanská*, właścicielka dwóch psów.

Elektryczne obroże treningowe pojawiły się na naszym rynku stosunkowo niedawno. Mają swoich zwolenników i przeciwników wśród hodowców, kynologów, weterynarzy, myśliwych. Pięknego, zdrowego i przede wszystkim dobrze wychowanego i wyszkolonego psa chce mieć każdy. Jak to osiągnąć? Jaką metodę wychowania wybrać? Każdy to robi po swojemu. Często używa się systemu nagród i kar. Jeśli pies nie posłucha, następuje nieadekwatna kara fizyczna jak ciągnięcie za skórę, kopanie lub trzymanie na smyczy i w kagańcu. Są to dla psa bardzo często mocne kary, których skutek może się odbić w przyszłości na charakterze psa. Niestety jednak często te kary nie służą niczemu – przychodzą zbyt późno za występek – np. pies ucieka do lasu za zającem a Ty go ukażesz, dopiero jak wróci. Skąd ma wiedzieć, czy kara jest za ucieczkę czy naodwrót za powrót? Coraz więcej hodowców psów, nie tylko dużych czy bojowych ras, zaczęło korzystać z elektrycznych obroż treningowych. Elektryczne obroże mają w tym względzie pewną zaletę. Impulsy, które wysyła obroża, następują bezpośrednio po psim występku, dlatego z kary pies może się szybciej nauczyć. Ładowane są baterią o sile 3V, siłę impulsu można korygować a niekiedy wystarczy tylko dźwiękowe czy wibracyjne ostrzeżenie.

Dr n. wet. Marta Koudelková pracuje w klinice weterynaryjnej w Pradze na Vysočanech*, prowadzi również prywatną praktykę weterynaryjną HomeVET, kiedy odwiedza swoich zwierzęcych pacjentów bezpośrednio w ich domach. Sama jest właścicielką dwóch psów i akurat u jedngo z nich zdecydowała się skorzystać z elektrycznej obroży treningowej. Może on według niej, często wychowanie problemowego psa ułatwić, jednak zdecydowanie nie może zastąpić klasycznego wychowania, opieki i troskli.

W ostatnim czasie zwiększyło się korzystanie z elektrycznych psich obroży. Odnotowuje Pani ten trend? Jaka jest Pani opinia na temat tych obroż?

Obroże treningowe używa się więcej niż wcześniej, często się z nimi spotykam oraz mam osobiste doświadczenie. Nadal są jednak bardzo popularne tradycyjne formy szkolenia.

Wychować dorze psa często bywa bardzo trudne. Zwłaszcza jeśli jest to Twój pierwszy pies, jeżeli ma za sobą złe doświadczenia lub jeśli chodzi o problematyczną rasę. Jakby miał postępować należycie właściciel psa podczas wychowania?

Moja opinia jest taka, że w określonych pojedyńczych przypadkach mogą elektryczne obroże dla psów pomóc, jednak często spotykam się z przypadkami, gdzie ludzie nie potrafią dobrze używać obroży. Później obroża może spowodować więcej szkody niż pożytku. Zawsze zalecam konsultować każdy przypadek z weterynarzem, który zna konkretnego psa, oczywiście uwzględniając obecny stan zdrowia.

Jak poznamy, że klasyczne wychowanie nie przynosi sukcesu? Kiedy więc przystąpić do zakupu elektrycznej obroży?

Zdecydowanie nie można lekceważyć wiek szczeniaka i okres socjalizacyjny zwierzęcia, gdy jest najważniejszy dla psa aby się we wszystkim zapoznał, by później nie był lękliwy i groźny. Znakomicie służy szczeniakowi w okresie socjalizacji przedszkole, to polecam każdemu właścicielowi szczeniaka. Około 6 miesiąca pies uczestniczy w szkoleniu, gdzie ekspert prowadzący uzupełni wychowanie. Jeżeli weźmiesz starszego psa, z nieznaną przeszłością, jest to Twój pierwszy pies lub podobnie, miałbyś w pierwszym rzędzie zastanawiać się nad tym, czy jest ryzyko problemowego wychowania mając świadomość i czas, doświadczenie ewntualnie pieniądze reedukować psa. Polecam się zwrócić do niektórych psich trenerów, którzy są przy reedukacji doskonałymi pomocnikami. Każdy przypadek jest bardzo indywidualny, podobnie tak jak rozwiązywanie problemów. O zakupie elektrycznej obroży poradziłabym się kynologa lub weterynarza, który zna Twojego psa. Nie nadaje się bowiem dla każdego. Kupiłabym obrożę w przypadku kiedy, zawiodła tradycyja forma treningu. Poleciłabym ją przede wszystkim dla psów uciekinierów i łowców.

Każde wychowanie polega zasadniczo na kombinacji systemu kar i nagród. Kary fizyczne psów często jednak bywają nieadekwatne (ciągnięcie za skórę, kopanie) i przede wszystkim następują nieraz długo po występku, pies wówczas nie potrafi się nauczyć (np. jeśli ucieknie do lasu za zającem i właściciel go po powrocie ukarze – ukarał go za to, że uciekł, czy za to że wrócił? W tym względzie mogą być według Pani elektryczne obroże znacznie szybsze i skuteczniejsze?

Nie uważam, że wychowanie psa miało by być prowadzone tylko i wyłącznie za pomcą kar i nagród. Pies znacznie bardziej reaguje na pozytywną motywację, na smakołyk, ponieważ zwierzę ma apetyt, na pozytywny i energiczny ton głosu. Jeśli pies ucieknie, wielkim błędem jest jego karanie po powrocie. Konieczne jest w domu ponowne przywoływanie z wydłużaniem odległości; wołać psa, kiedy wiemy, że własnie nie flirtuje z suczką, która ma cieczkę, ale wykazuje zainteresowanie i w ten sposób wzmacniamy swoją pozycję. W przypadku gdy, pies bezustannie ucieka lub nadmiernie szczeka i przeszkadza sąsiadom, rozejrzałabym się za elektryczną obrożą.

Elektryczna obroża działa na zasadzie wyładowań elektrycznych. Ludzie czasami wychodzą z założenia, że mogą być szkodliwe dla ich psów. Jak jest w rzeczywistości?

Wyładowania elektryczne nie są niebezpieczne dla psa, ale należy ustawić odpowiednią intensywność wyładowań adekwatnie do wielkości psa. Wyładowanie jest poprzedzone sygnałem dźwiękowym a pies szybko orientuje się co znaczy sygnał i tym samym wyładowania nie są już potrzebne.

Mamy się kierować przy wyborze elektrycznej obroży wielkoscią i wagą psa? Czy są według Pani rasy psów, gdzie elektryczna obroża jest zupełnie nie odpowiednia i na odwrót są rasy, dla których elektryczne obroże treningowe zaleciłaby Pani?

Tak, większość obroż jest zaprojektowana dla psów o wadze 5-50 kg. Właściciele małych psów lub psów dużych rozmiarów mogą mieć z wyborem odpowiedniej spory problem. Także rasa bojowa ma wyższy próg bólu.

Spotkała się Pani w gabinecie z psami, które korzystają z elektrycznej obroży? Jakie było ich doświadczenie?

W gabinecie właścicieli psów z elektryczną obrożą zbyt często nie spotykam. Myślę, że jest to spowodowane tym, iż ludzie boją się, że weteryniarz potępiłby ich za używanie. Jednak podczas wyprowadzania swoich psów często spotykam w parku psy z elektrycznymi obrożami. Nawet przez pewien czas używałam elektryczną obrożę dla swojego psa rasy shiba inu. Nieustannie uciekał, a kto zna shibę, wie, że jest bardzo trudny w wychowaniu i jest to uparta rasa. Pod tym względem obroża nam pomogła.

* Novovysočanská – ulica w Pradze (przyp. tłum.)
* Vysočanech – część miasta Pragi (przyp. tłum.)