Jak oduczyć psa szczekania?

Wysłany dnia: sty 19, 2017

Kategorie: Artykuły

Stare francuskie przysłowie mówi, że nie zabronisz psu szczekać ani kłamcy kłamać. Dla odmiany zaś ukraińska mądrość mawia, że pies szczeka, ponieważ nie potrafi śpiewać. Co jeśli szczekanie Twojego pupila jest nie tylko źródłem zabawnych ludowych mądrości, lecz realnym problemem? Co jeśli Twój pies szczeka z nudów w czasie Twojej nieobecności i tym samym przeszkadza sąsiadom, którzy już tego nie mogą znieść?

Dlaczego właściwie szczeka?

Należy sobie uświadomić, że szczekanie jest dla psa całkowicie naturalne. Psy go używają w najróżniejszych sytuacjach, kiedy zaczepiamy do zabawy, sygnalizujemy swoją niepewność, bądź zbliża się niebezpieczeństwo. Wszystko jest w porządku, jeżeli szczekanie psa jest funkcyjne i spełnia swoje zadanie. Lecz jeśli pies szczeka nieustannie, np. gdy jest w domu sam a jego niepokój przechodzi w histeryczne wycie, to już jest problem.

Jeśli chcesz psa oduczyć tego nawyku, musisz odkryć przyczynę jego szczekania. Najczęściej jest to nuda wynikająca ze samotności i niestety również strach. Pies jest towarzyską istotą, jeśli zostanie sam na kilka godzin, to jest to coś dla niego nienaturalnego. Jeżeli taka sytuacja nastąpi, każdy pies radzi sobie się z nią po swojemu. Jeden niszczy wyposażenie domu, inny przez cały dzień szczeka.

Jak go tego oduczyć?

Jest kilka metod, jak oduczyć psa szczekać. Ta najłatwiejsza to pozostawienie włączonej telewizji lub radia, na czas Twojej nieobecności. Może pomóc starszy charakterystyczny t-shirt, dzięki któremu Twój pupil poczuje Cię, kiedy niema Ciebie w pobliżu. Dobrą pomocą może być skomplikowana zabawka, którą dajesz psu i wyłącznie w czasie swojej nieobecności, a która go zajmie na długo. Idealnie jest przed odejściem, wyjść z psem na długi spacer. Jednak nie zawsze rano jest na to czas. Po powrocie do domu przeznacz czas dla psa, idź z nim na spacer, pobaw się z nim, ćwiczcie komendy, poprostu róbcie to, co lubi.

Jeżeli pies szczeka w Twojej obecności np. na przechodniów, wydaj za każdym razem komendę „Cicho“. Kiedy się uciszy, nagrodź go smakołykiem. Nigdy nie krzycz wydając komendę, osiągniesz jedynie to, że będzie się Ciebie bać albo będzie przekonany, że również szczekasz a tym samym nasilisz jego nawyk . W chwili w której pies jest spokojny i nie szczeka, możesz go pochwalić i nagrodzić, aby sobie uświadomił, że bycie grzecznym się opłaca. Jeżeli odchodzisż już od zmysłów, spróbowałeś już wszystkiego a pies nieustannie szczeka jak szalony, możesz wypróbować obrożę antyszczekową.

Obroża antyszczekowa

Gdy znalazłeś się w sytuacji bez wyjścia…

Obroży antyszczekowych jest na rynku całe mnóstwo. Wszystkie działają na podobnej zasadzie jako większość elektrycznych treningowych pomocy dla psów. Jeżeli pies zaszczeka, obroża wyda sygnał dźwiękowy, który działa jako ostrzeżenie, jeśli pies nadal szczeka, dostanie krótki impuls elektrostatyczny. Impuls ten jest nie przyjemny dla psa, ale nie jest w żaden sposób niebezpieczny. Bardzo szybko pies uświadomi sobie zależność z nie pożądanym zachowaniem, po którym następuje kara. W większości przypadków wystarczy jedynie sygnał dźwiękowy by szczekanie ustało. Oprócz elektrycznych obroży są również obroże ultradźwiękowe (wydają nieprzyjemny wyższy ton, który słyszy tylko Twój pies, może naśladować Twoją nagraną komendę; np. Antyszczekowa obroża DOG-B02), wibracyjna (po dźwiękowym ostrzeżeniu następuje kilka poziomów wibracji; np. BENTECH T40V) czy sprayowa (aplikuje psu do pyska spray, tym samym odrywając jego uwagę).

Wszystkie te obroże działają na zasadzie wibracji strun głosowych, nie reagują na okoliczne dźwięki. Pies ma odbiornik obroży nałożony na struny głosowe, aby urządzenie mogło ocenić jego wyraz dźwiękowy. Obroża musi być dostatecznie zaciśnięta, aby się nie przesuwała, ale jednocześnie nie może psa dusić. Dzięki małej wadze i zwartości jest już dzisiaj możliwe używanie tego rodzaju obroż dla małych psów. Większość obroży antyszczekowych jest wodoodporna, ładowana oraz można ustawiać kilka poziomów intensywności impulsu. Ceny obroży są korzystne dla większości właścicieli psów.