Technika treningu z elektryczną obrożą

Wysłany dnia: gru 30, 2016

Kategorie: Artykuły

Trening psa z elektryczną obrożą może być podzielony na dwa etapy. Pierwszy etap przebiega w domu, gdzie pies zaznajomi się z obrożą, nie rozprasza uwagi na otoczenie i całkowicie koncentruje się na Tobie. Drugi etap przebiega na zewnątrz. Trening ten jest bardziej złożony i wymaga doświadczenia z pierwszego etapu. Nie jesteś teraz dla psa jedynym obiektem zainteresowania. Ma wokoło siebie szereg innych bodźców do zbadania. Poniżej przedstawimy oba etapy i kilka trików, aby elektryczna obroża nie stała się tylko narzędziem do karania. Nie zapomnij, że elektryczna pomoc nie może być częścią psa na całe jego życie, lecz tylko tymczasowym narzędziem do oduczenia złych nawyków lub do nauczenia komend.

Pies musi łatwo przejść z komend bez obroży do komend z obrożą. Przede wszystkim metodą pozytywną, kiedy nie stosujesz obroży do karania.

Jak to zrobić: Na początku pracuj z wyłączoną obrożą. Podziel trening naprzykład na dziesięć rund. Każda runda będzie zawierać kilka podstawowych komend, których nauczyliście dobrze psa, jak np. siedzieć, leżeć itd. Powtórz z psem komendy starannie, prosto i przede wszystkim pozytywnie. Nie zapomnij psa dużo chwalić. Stopniowo, w nastepnych rundach dokładaj trudniejsze sytuacje. Aby naprzykład posłuchał Cię z większej odległości, albo ma koło siebie jakieś rozproszenie, które może odwrócić jego uwagę. Stopniowo udawałbyś środowisko zewnętrzne. Dopiero jak już pies będzie reagować według Twojego wyobrażenia, zapoznaj go z obrożą. W przyszłych rundach będziesz używać włączoną obrożę na niskim poziomie.

Etap 1 – dom

Technika jest prosta. Na włączonej obroży ustaw możliwie najniższy poziom. Zalecamy wibracje. Wydaj psu proste komendy, które zna i które już starannie przećwiczyliście. Teraz przychodzi ważna część - kiedy wydasz komendę, naciśnij przycisk polecenia. Stwórz idealne warunki, aby pies posłuchał i w chwili kiedy posłucha, jak najszybciej puść przycisk polecenia. Naprzykład komenda „siad“ i naciśnij przycisk polecenia. W tej chwili delikatnie popchnij psa do siadu i puść przycisk. Jak tylko puścisz przycisk, pochwal go. Następnie wypuść psa.

Stopniowo zwiększaj stopień trudności. Naprzykład zwiększ odległość między Tobą a psem. Później możesz przedłużyć czas treningu. Po całym dniu zwróć uwagę na to, aby elektryczna obroża była ustawiona na najniższym lub bardzo niskim poziomie.

Po kilku udanych rundach, zaczniesz stopniowo odpuszczać naciskanie przycisku polecenia. W ten sposób dasz szansę psu "wygrać" nad obrożą. Tym sposobem nauczycie go skutecznie i szybko słuchać. Umożliwisz mu przejąć kontrolę nad obrożą. Pies robi dokładnie to, co od niego chcesz, ale jednocześnie myśli, że jest tym, który o tym decyduje. Jest to jedna z form warunkowania instrumentalnego (tzw. warunkowanie II typu), którą wynalazł dzięsiątki lat temu B. F. Skinner. Jest to doskonały sposób, jak "przejąć kontrolę" nad zachowaniem Twojego psa.

Etap 2 – na zewnątrz

Gdy Twój pies już udowodni, że doskonale słucha na najniższym poziomie, przejdź do kolejnego etapu treningu. Weź psa na zewnątrz, najlepiej w miejsce, gdzie nie będzie postrzegać dużo okolicznych percepcji. Narazie miej wyłączony odbiornik, ale na nadajniku ustaw taką samą intensywność na którą pies jest przyzywczajony z domu. Oczywiście staraj się uniknąć jakąkolwiek wyższą intensywność. Jednak gdy pies nie będzie reagować na zewnątrz, możesz zwiększyć o trochę intensywność. Ponieważ jest to nowe otoczenie, musisz zacząć ze szkoleniem od początku. Powtórz z nim komendy, które w domu opanował perfekcyjnie. W momencie, gdy pojawi się jakiś problem użyj elektrycznej obroży treningowej. Postępuj w taki sam sposób jak przy treningu w domu. Nie zapomnij stopniowo odpuszczać naciskanie przycisku polecenia. Efekt przyjdzie o wiele szybciej.

Za każdym razem, gdy zmienisz miejsce treningu, będziesz musiał zacząć ponownie od najprostszych komend. Może Ci się wydawać, że jest to strata czasu, ale uwierz, opłaci Ci się to. Cierpliwość w szkoleniu jest bardzo ważna a efekty nadejdą szybciej. Ostatecznie będziesz mieć posłusznego psa, który nie będzie zależny od elektrycznej obroży. I to jest dokładnie to, co chcesz osiągnąć.